Turistička Agencija Sziky Travel Palić
Busojaras-Pohod Buša Karneval u Mohaču
Očekivanje proleća, ispraćaj zime narodni običaj
11.2.2024. 3200din po osobi
🚌Putovanje busom
Polazak:Senta,Kanjiža,Palić,Subotica,Kelebija
📲Rezervacija mesta:porukom
Busojaras ili pohod Buša poreklo:U Mohaču je tradicija koja je poreklom potere turaka po legendi.
Prema priči-po kojem je jedan predak pobegao na ostrvo Mohača u močvaru obučen u stravične maske, koje je sam pravio sa zvučnim efektima ,u toku noći je čamcima prelazeći Dunav ,oterali su turke iz Mohača ,jedva ima istorijskih pomenutosti .Grad se 1687 godine oslobodio od turske vlasti ,tek nakon 10 godina je počelo veliko useljavanje Šokaca. Verovatno su Šokaci,koji su sigurnošću poreklom sa Balkana doneli iz prethodne domovine običaj,koji se kasnije oblikovao u Mohaču i postigao današnji oblik. O pojavi običaja prve podatke imamo od XVIII.veka.
Bušo odeća je i ranije ovako izgledala kao u današnje vreme:sa krznom izvrnuta kratka bunda,sa slamom napunjene gaće,preko koje se obule štrikane,šarene vunene čarape, na nogama su nosili opanke. Bundu su vezali oko struka sa kajišem ili sa konopcem od govede,na ovo su okačili kravlje zvono.U ruci su držali neizostavljajući buzdovan od drveta sa puno perja.Najbitnije je što Bušoa čini Bušoom je od vrbe rezana maska koja je po običaju ofarbana životinjskom krvlju,koja liči na ovčiju kožu.
Ovako obuvene Bušoe prate jankeli,kojima je uloga da drže ljude sa ulice sa strane dalje od Bušoa, pogotovo decu.Danas se umesto pepela i brašna koriste džakovi koji su napunjeni krpama ili pilotinom sa ovim tuku decu koja se rugaju. A žene sa velom i muškarce obučeni u svatovsko odelo,zatim likove sa karnevalskim kostimima nazivamo Maskarama u Mohaču.Ranije su grupe Bušoa,koji su vikali „bao-bao!” i lupali zvečkama,imali su cilj da idu od kuće do kuće i da izraze dobre želje,da odrade vračke i da prisustvuje u dobijenoj hrani i piću,koje im niko nije uskratio.Danas je zbog turizma običaj dosta izgubio u značaju,ali je puno dobilo na izgledu.Današnji hod Buša kreće sa Kolo trga po običaju naroda. Tu se okupljaju Bušoi,jankeli i maskare .Tu se okupljaju Bušoi koji su prešli Dunav čamcima ,topdžije,vražji točakovi,kočijaši, kurtoši,koritaši i druge Bušo grupe.Na stari zvuk starog topa Bušoa koji se puni od napred,nakon zvuka prate ih razne grupe koje ulaze preko glavne ulice na trg grada ,gde počinje slobodan karneval.Prateći ovo na obali Dunava i u sporednim ulicama praveći užasne buke i slaveći karneval.Kod smračenja se vraćaju na glavni trg i plešu oko zapaljene ogromne vatre i šale se sa ljudima.Ovim se završava karneval u nedelju. Meštani Mohača slave karneval i u utorak,kad na glavnom trgu postavljenoj vatri na kojoj gori kovčeg koji predstavlja zimu, koja prolazi i plešu oko vatre ,dočekajući proleće.
Rezervacija u poruci ili na mejl: infoszikytravel@gmail.com
11.februar-Karneval u nedelju
9.00 Vašar ručnih i kulturno umetničkih radova u užem centru grada
9.00 Otvoreno dvorište-pogled u pripreme karnevalskih događaja Bušo grupe zvane "Oterivači zime"(ulica Verešmartija 7/b)
9.00-11.00-Pogled u pripreme grupe koje su preći ostrvo:prelaz Dunava i Veliki Bang Bušo grupe-okupljanje kod ostrva.
9.00-12.00 Pravljenje maske koje pravi Udvardi Kristian u Kanjiškom Doroća muzeju
9:30 Tamburaši,folklorne grupe,Bušo grupe revije na tribini trgu Sečenjija 9:30 Tamburaši,folklorne grupe,Bušo grupe revije na tribini trga Deaka u gastro dvorištu
10.00 Šešir Jakabov lutkarski koncert u Mohačkom Košut Teatarskoj pozorišnoj sali(plaća se ulaz)
10.00 Sastajanje sa Kolompoš Bušo grupom i članovima i degustacija hrane u dvorištu srpske crkve
10.00 Muzički orkestri i plesne grupe nastupi u dvorištu Bušo na Folk tribini
10.00 Tamburaši,Bušo grupe i folklorne grupe prikazivanje na tribinama kulturnog dela Svilene fabrike
10.00-12.00 Otvoreno dvorište ili pripremanje sa Bedenhajoš grupom(Bajči-Ž.ulica 54)
10.00-12.00 Predavanje Dr.Tinde Minoriča etnografa o priči Pohoda Buša zatim izložba fotografija i Bušo maski u kulturnom delu luke (Sentharomšag ulica 13)
11.00 Predstavljanje Bušo grupe Isterivači u Bušo dvorištu
11:45 Južnoslavska kuća plesa sa Ištvanom Daržacom i Misija tamburaški orkestar na trgu Sečenjija12.00 HKUD"Beli Manastir i revije Bušoa Šokacrevu
12.30 Prelazak Bušoa čamcem preko Dunava13:30Prikaz folklorne predstave na bini Sečenji trga
13:15 Folklor, plesni prikaz na tribini trga Deak u gastro dvorištu
13.30 Sastajanje Bušo i drugih karnevalskih grupa na trgu Kolo
14.00 Bušo prikaz na Trgu Kolo-Tomori ulica-ulica Dože Đerđa-ulica Oslobođenja-Sečenji trg
14.00" Master ulaznica"Antal Engert(koji je majstor kulturno umetničkog) i Gabor Lukačeva stvaralaštva:u svakom času poseta radionice puna doživljaja(Kiđo ulica 7/a)
15.30 Bušo gradonačelnikova dobrodošlica na tribini Sečenji trga
16.00 Dolazak Bušo grupa u kulturalni deo Fabrike Svile
16.00 Slobodan karneval sa Bušoima u užem delu grada
16.00 Predstave Bušo grupa i folklornih grupa na trbini Sečenji trga
16.30 Puštanje karnevalskog kovčega u vodu u luci uz pomoć Bedenhajoš grupe
17.00Paljenje vatre i ples sa Bušoima na trgu Sečenjija
19.00 Pravoslavna plesna kuća na trgu pijace sa Kolo orkestrom